+36 20 450-7770 | ekszerszelence.hu@gmail.com | Telefonos megrendeléseket hétköznap 10-15 óra között fogadunk!

Kérdésed van? Hívd Krisztát! +3620 450-7770

Blog

Ékszerviselés-egy kis történelem 1. rész

2025.01.30 13:34
Ékszerviselés-egy kis történelem 1. rész

Milyen hiedelmek és szokások kapcsolódnak az ékszerek viseléséhez? Miért hordtak az Ókorban már aranyat? A talizmánok viselése régmúltra tekint vissza, de legyünk őszinték magunkkal. Időnként mi is a babonák, tévhitek szerint éljük az életünket.

Az ékszerviselés már a történelem során is végig kísérte az embereket. Voltak babonából viselt ékszerek, vagy a dicsőséget szimbolizáló nyakláncok. Gondoljunk csak bele, mekkora ereje lehetett egy áldozati állat fogaiból készített nyakláncnak? Szimbolizálta a viselője erjét, fölényét és tekintélyt is parancsolt a többi embernek.
Státusz szimbolumként, mágiából, talizmánként viselték, de szerelmi jelkép is lehetett. Az önkifejezés ebben a korban is megmutatkozott. Viselésük nagyban összefüggött a felsőbb hatalommal való kapcsolattal, sokszor babonaként, mágiából hordták a talizmánt rejtő nyakláncokat, hogy megvédje őket a gonosz szellemektől.
Különféle csigaházakból, csontokból, állati fogakból készített ékszereket hordtak az emberek. A kagylódíszeket lenből készített zsinóron felfűzve hordták a nyakuk körül. Ha eljátszunk egy kicsit a gondolattal, milyen lehetett, amikor találtak egy-egy érdekes, különleges formájú kagylóhéjat vagy csigaházat, ami eltérő volt az addig megszokott, és viselt ékszerekkel-valószínűnek tartom különlegesnek, kivételesnek érezték magukat miközben azt viselték. Ezek a kagylók használat közben egymáshoz surlódtak és csiszolódtak az évek során, így egyedi simább felületű nyakláncot adva.
Az ókori Egyiptomban élő emberek ékszerviselése tükrözte a viselője anyagi helyzetét is. A jómódban élők nemes fémből készült ékszereket viseltek. Ezek már csillogóbbak, megmunkáltak voltak, sokszor ékkövekkel kiegészítve, ugyanis felismerték, hogy az aranyat könnyebb megmunkálni, és időttálóbb anyag, sokáig csillog és szépen fénylik . Az aranyat mesterien munkálták meg, lapis lazuli, és türkiz ékkövekkel díszítették. Férfiak és nők is viselték a karkötőket, nyakláncokat, fejdíszeket és diadémokat egyaránt. A tehetősebb embereket ebben a korban már az ékszerviselésük alapján jól megkülönböztethették a szegényebb rétegtől.
Az ókorban is megmaradt az ékszerek viselése amulettként. Több tévhit is uralkodott a különféle anyagból készült ékszerek viselésével kapcsolatban. Például az aranyat gyógyítóhatásúnak és varázslatos képességűnek gondolták. A különféle rangú és származású emberek más és más ékszert viselhettek-ezzel adták minden ember tudtára, hogy pontosan milyen családból is származnak. Arany kapszulákat hordtak védelemező anyagokkal a belsejüken, medállként nyakláncra fűzve. Ezekben a kapszulákban papiruszdarabok is megtalálhatóak voltak, gyakran azt adva hírül, hogy milyan céllal lettek megalkotva. Ebben a kosrszakban már elterjedtté váltak a szexualitásra utaló medál formájában hordott amulettek is.