+36 20 450-7770 | ekszerszelence.hu@gmail.com | Telefonos megrendeléseket hétköznap 10-15 óra között fogadunk!

Kérdésed van? Hívd Krisztát! +3620 450-7770

Blog

Ékszerviselés- egy kis történelem 2. rész

2025.03.02 02:19
Ékszerviselés- egy kis történelem 2. rész

Hogyan alakult át az ékszerviselés a középkorban? Milyen funkciója volt a karpereceknek? Mi is az a nyakszorító és miért hordták annak ellenére, hogy kényelmetlen volt? Valószínűnek tartom, hogy nem vagyok egyedül azzal a nézettel, hogy bizonyos középkori szokások barbárnak tűnnek, de napjainkban is vannak olyan ruhák, kiegészítők, amiknek a viselése nem túlságosan kényelmes.

A középkorban rendkívül elterjedtek voltak a karperecek. Ezek nem kizárólag ékszerként használt tárgyak voltak, hanem a bő ruha ujját szorították a karhoz. Ezeket mindkét karon hordták. A nyakszorító is népszerű volt a hölgyek körében, és kényelmetlensége ellenére is használták, hogy egészségesebb színt kapjon az orcájuk. A nyakszorítók anyaga keskeny, fekete bársony szalag volt. Manapság, már meghökkentőnek tartjuk ezeket a szokásokat, de a divatkövetés miatt napjaink embere is visel kényelmetlen dolgokat, mint például a körömcipőket.

A honfoglalás kori nők karikán függő, agyagból készült gyöngyökkel díszített fülbevalót hordtak, a szegényebb paraszt lányok kenderspárgára fűzött üveggyöngyöt kötöttek a fülükbe. Egyes népcsoportok, lószőrből és ökör szarvból is készítettek fülbevalókat. A fülbevalók használata kiszorult azokon a területeken, ahol a szegényebb réteget akadályozta a fejviselet használata miatt, illetve az elvégzendő munkák miatt egyaránt. A praktikusság miatt, mellőzött ékszer volt a parasztlányok körében.

A gyűrűk rendkívül kedvelt csecse-becsének számítottak. Készítettek vasból, rézből és bronzból öntött gyűrűket egyaránt. A szegényebb réteg számára a gyűrűk anyaga rézből készült, a kissé módosabbak már ezüstből készültet viseltek, és a gyerekek körében növényekből font játék gyűrűk is előfordultak. Ez napjainkban is megfigyelhető, hogy növényekből, mint például pitypangból fonunk koszorút a kislányoknak, vagy valamilyen erősebb szárú virágból gyűrűt.

A pecsétgyűrűket használtak a férfiak és nők is egyaránt. A nevéből könnyedén kitalálhatjuk, hogy milyen célt szolgáltak. Az iratokat ezzel hitelesítették, ezzel pecsételték le.

A ma élő emberek rengeteg fajta ékszert viselnek. A férfiak körében is egyre elterjedtebbek a fülbevalók, nyakláncok, karkötők. A hölgyek nemcsak sima fülbevalót, hanem fülgyűrűt is hordanak. A különböző testrészeken piercingekkel díszítik magukat. Bokaláncot, karkötőt és nyakláncot is viselnek.